Jak posílit imunitu nejen v chřipkové sezóně
Jednou rýma, pak zas kašel
Výkyvy teplot dávají tělu pořádně zabrat. Abyste nemuseli jen hasit následky, máme pro vás několik tipů, jak nachlazení účinně předcházet.
Chytnete každého bacila, který kolem vás proletí? Možná by to chtělo trochu posílit imunitu, která zřejmě nepracuje tak, jak by měla. Nemusíte do sebe sypat žádné léky, máme pro vás několik tipů na známé i méně známé potraviny, které posílí obranyschopnost těla naprosto přirozeně.
Mějte pod skořápkou
Proč do jídelníčku zařadit zrovna ořechy? Obsahují minerály jako zinek, selen, měď a železo, vitamin E i další látky, které jsou pro správné fungování imunitního systému klíčové. Kromě toho patří mezi prebioticky působící potraviny, a to, že zdravá střeva znamenají zdravý i zbytek člověka, není žádným tajemstvím. Další nepostradatelnou složkou, kterou v nich najdete, jsou omega-3 mastné kyseliny, které si naše tělo neumí samo vytvořit, a proto se pomoc zvenčí hodí.
Abyste nemuseli tápat, jaký ořech obsahuje ten správný poměr živin, připravili jsme pro vás směs oříšků doplněných o sušené ovoce, které právem patří mezi superfoods. Pekany jsou nadupané hořčíkem, kešu zase zinkem. Mandle jsou pak jedním z nejbohatších zásobáren vápníku, a když k tomu přidáte ananas, který je protizánětlivý, rýmička na vás nevyzraje. Pro jistotu jsme to ještě pojistili goji, která je v čínské medicíně ceněná nejen pro svůj vysoký obsah vitamínů a aminokyselin, ale hlavně pro obsah polysacharidů, které dokážou pořádně zmobilizovat imunitu.
Pošlete nachlazení k šípku
Pitný režim se vyplatí neflákat v žádném ročním období. Dostatečné množství vody odvádí z těla škodliviny. V období chřipek se vyplatí mít doma sušený šípek, ze kterého si připravíte čaj bohatý na vitamín C a antioxidanty. Pomáhá preventivně, ale také urychluje rekonvalescenci, když už na vás nějaká ta chřipka vlezla.
Zázvor – pomůže i tam, kde prevence nestačila
Zázvor funguje skvěle jako prevence, ale dokáže si poradit i s rozjíždějícím se nachlazením. Funguje antibakteriálně a popere se i s viry. Není potřeba mít po ruce jen čerstvý kořen, stejně dobře funguje i sušený. Ten můžete také zalít horkou vodou a připravit si z něj čaj, nebo ho rozžvýkat. To vám zvlhčí sliznice a zmírní jejich podráždění. A co zkusit chutný horký nápoj od Kitla?
Amalaki – céčko snadno a rychle
Že jste o něm ještě neslyšeli? Amalaki, nebo také indický angrešt, je superfood v pravém smyslu slova. Její léčebné účinky uznává i ajurvédská medicína. Má celou řadu zdravotních benefitů, mezi které patří právě posílení imunity, ale také uleví při kašli a zmírní horečku. Stačí, když denně slupnete pár kousků, a o příjem vitaminu C máte vystaráno.
Lyofilizované ovoce – spousta vitamínů v kompaktním balení
Ovoce by díky vysoké míře vitamínů a vlákniny nemělo v jídelníčku chybět v žádném ročním období, zimu nevyjímaje. Mrazem sušené ovoce má tu výhodu, že obsahuje prakticky stejné množství živin jako to čerstvé, ale je na objem výrazně menší. Díky tomu ho můžete sníst více, a také si nestrhnete záda, když si nabalíte k svačině vitaminovou bombu. Navíc díky způsobu sušení splňuje i všechny podmínky raw stravy. Kromě jahod, brusinek a malin si můžete zobnout i sušeného ananasu, který je nadupaný céčkem i minerály.